Teksty
# Słownik Fotoprzyrodniczo-polski
ZEBRAŁ: Sheben. ZAKTYWIZOWAŁ: Znery.
ANALOG - przeciwieństwo do cyfrzaka, aparat na błonę światłoczułą, powoli odchodzący do lamusa, por. CYFRZAK.
ARMATA - bardzo długi teleobiektyw lub po prostu obiektyw o nieprzeciętnych gabarytach.
BLIK - nieostre, rozmyte źródło światła (bezpośredniego lub odbitego); zaleca się, żeby były okrągłe, aczkolwiek jest to sprawa dyskusyjna ;-).
CANON, NIKON, PENTAX, MINOLTA - systemy aparatów (i pasujących do nich obiektywów i akcesoriów), które umieszczone w jednej torbie zaczynają się gryźć ;-) Każdy system na swoja mitologie. Podstawą jest posiadanie jednego, wybranego systemu.
CHOLERA - coś, co bierze człowieka gdy w momencie przed naciśnięciem spustu albo zaczyna wiać wiatr, albo obiekt ucieka, albo słońce włazi za chmurkę. Dzieje się to bardzo często, por. PRAWA MURPHY'EGO.
CUDOWNA MUZYKA - dźwięk wyzwalanej migawki.
CYFRA - fotografia cyfrowa.
CYFRZAK - aparat, który zamiast błony ma w środku takie fajne cuś, co się nie kończy i zamiast ziarenek ma światłoczułe piksele, inaczej: aparat cyfrowy; por.ANALOG.
CZARNE TŁO - kartonik noszony w plecaku (torbie) umieszczany za obiektem w celu uzyskania jednolicie czarnej barwy tła, zazwyczaj poza kosmosem w przyrodzie niewystępującej. Por. TŁO
CZATOWNIA - ulubione miejsce ptasiarzy (snajperów) na spędzanie wolnego czasu. Zwykle zbudowana gdzieś naprędce - służy do obserwacji i fotografowania zwierząt, por. SNAJPER, PTASIARZ, ZASIADKA.
DOPALIĆ - doświetlić lampa błyskowa.
DZIURA - otwór przesłony.
FOLIA - rozmyta (w celu oddania ruchu) powierzchnia wody.
FUTRO - futrzak, zwierze futerkowe, np. sarna...
GO - nie mylić z ang. "go", por. GŁĘBIA OSTROŚCI.
GRUSZKA Z PRZEDMUCHANIEM - coś do czyszczenia obiektywu, pozwala zdmuchnąć co nieco ze szkiełek; jakkolwiek ta nazwa by się nie kojarzyła ;-)
GLĘBIA OSTROŚCI - coś czego brakuje przy zdjęciach dokumentalnych, encyklopedycznych, a jest tego zwykle za dużo w zdjęciach bardziej artystycznych.
KASZANKA - popsute ujęcie, które z założenia miało być artystyczne, ale coś nie wyszło, por. PRZEKOMBINOWANIE.
KECZUP - coś jak majonez, ale z czerwonym światłem, por. MAJONEZ.
KOSZYCZEK - miejsce gdzie trafia większość wydawałoby się wspaniałych ujęć.
LATARKA - sprzęt udający cieple światło wschodzącego/zachodzącego słońca, stosowany przy makro, naprawdę rzadko przy krajobrazie ;-)
LGR, LDR, PGR, PDR - odpowiednio: lewy górny róg, lewy dolny róg, prawy górny róg, prawy dolny róg; często niezrozumiale, niejednoznaczne skróty (np. PGR ;-).
LUFA - obiektyw.
LUSTRO - 1) obiektyw lustrzany; 2) rzadziej: lustrzanka.
MAJONEZ - zdjęcie mglistego krajobrazu, przypominające wyglądem właśnie ową mieszaninę oleju, musztardy i żółtek jaj ;-). Por. KECHUP.
MAKRO - skrót od: makrofotografia, fotografia małych rzeczy - kwiatków, robaczków, i innych takich.
MASEŁKO - gładki, pozbawiony wyraźnego ziarna SKAN.
MLEKO - mgła biała i nieprzenikniona, zwykle mało atrakcyjna
fotograficznie.
MYDŁO - obiektyw niezbyt ostro rysujący.
NATCHNIENIE - coś, co musi artysta foto-przyrodnik znaleźć nim naciśnie na spust. Szukać tego można wszędzie: w powietrzu, w wodzie, w miłości, nienawiści i innych, por. PIWO ;-)))
OBIEKTYW MIĘKKO RYSUJĄCY - por. MYDŁO ;-)
OBWARZANKI - sposób w jaki obiektyw lustrzany oddaje nieostrości.
PHOTOSHOP - program, w którym można naprawić wszystko to, co się spartoliło w plenerze, por. SPARTOLIĆ, PLENER.
PIERZE - ptaki.
PIERŚCIONKI - pierścienie pośrednie do makrofotografii.
PIRZOKI - por. PIERZE.
PIWO - ulubiony napój statystycznego foto-przyrodnika ;-)
PLASTELINA - por. MYDŁO.
PLENER - 1) zwykle kilkudniowy nalot rożnej maści fotoprzyrodniczych wariatów na jedno miejsce, zwykle obiecujące przyrodniczo; 2) wyjazd/wyjście w jakieś dzikie lub mniej dzikie miejsce w celach fotoprzyrodniczych (różnica miedzy 1 i 2 jest taka, ze na 2 wybiera się mniej ludzi i pija mniej piwa).
PLENEROWICZ - uczestnik pleneru.
PLENEROWISKO - miejsce pleneru, por. PLENER.
PLO - por. PŁO ;-)
PŁO - miejsce gdzie wyprowadza się konkurencje fotograficzną mówiąc im: "Tu jest twardo" ;-)
POLAR - filtr polaryzacyjny.
PRAWA MURPHY'EGO - prawa idealnie sprawdzające się w fotografii przyrodniczej (główna myśl: "Jeśli coś może się nie udać to się nie uda").
PRZEKOMBINOWANIE - pójście troszeczkę za daleko w poszukiwaniu nowego ujęcia, zwykle artystycznego, por. SZTUKA, KASZANKA.
PRZEPALONY - o zdjęciu lub jego fragmencie: prześwietlony.
PTASIARZ - fotografik ptaków.
ROBALE - wszelkie pełzające, fruwające lub biegające małe zwierzątka.
SET-UP - ujecie, któremu zdolny i pomysłowy fotoprzyrodnik postanowił trochę pomóc - a to posadził gdzieś kwiatka, a to rzucił liścia na pajęczynkę, a to posadził ślimaczka na listku, etc. Por. SPRZĄTANIE.
SKAN - cyfrowa wersja zdjęcia analogowego, która nigdy nie wygląda tak jak powinna i zawsze jest gorsza niż analogowy oryginał.
SMOŁA - 1) zdjęcie tak ciemne, że zobaczenie na nim czegokolwiek graniczy z cudem; 2) brak szczegółów na fragmencie zdjęcia, zwykle w cieniach.
SNAJPER - fotograf "polujący" na zwierzęta, zwykle z zasiadki i zwykle nie doceniający innych dziedzin fotografii przyrodniczej niż ta, którą się zajmuje ;-), por. ZASIADKA.
SNOBIZM - używanie statywu Manfrotto, Nikona F5 z Nikkorem 600 i telekonwerterem (żeby było bardziej profesjonalnie) do robienia zdjęć u cioci na imieninach :-)
SPARTOLIĆ - zepsuć ujecie. Pozostaje kilka wyjść: a) wyrzucić je do kosza, b) upierać się, że tak miało być (sztuka), c) poprawić w PhotoShopie; por. PHOTOSHOP, SZTUKA, KOSZYCZEK.
SPRZĄTANIE - wycinanie zbędnych rzeczy (np. traw), przeszkadzających w kadrze. Dozwolone pod warunkiem, że nie czyści się kadru ze zbędnych przy danym ujęciu roślin chronionych. Por. SET-UP.
SPRZĘTOWIEC - osoba, dla której nie są ważne zdjęcia, bo ich prawie nie robi, ale ważny jest sprzęt.
STYL - takie cuś, po czym można rozpoznać czyje to zdjęcie jest. Mieć własny styl to marzenie każdego fotografika.
SYFRA - niezbyt pochlebnie o cyfrze, por. CYRFA.
SZKŁO - obiektyw.
SZTUKA - rodzaj fotografii przyrodniczej aspirującej do miana fotografii artystycznej; zwykle argument wysuwany przez autora zepsutego ujęcia w celu obrony tegoż. Por. ART.
ŚCIANA - miejsce wyświetlania slajdów.
ŚWIATŁO - 1) coś, czego zwykle brakuje, kiedy jest potrzebne; 2) coś, czego jest zbyt dużo, gdy nie jest potrzebne; 3) coś, co ma zwykle nie taka barwę jak trzeba; por. PRAWA MURPHY'EGO ;-)
ŚWIATŁOWODOWA PRZYSTAWKA - wynalazek Jacka Stańczaka, zrobiony z kawałka światłowodu i adaptera do EOS 30, służy do doświetlania scen makro.
ŚWIR - określenie fotoprzyrodnika używane zwykle przez jego rodzinę, gdy ten oznajmia, że ma zamiar wstać o 3:00 żeby fotografować jakieś tam mgły... ;-). Por. WARIACI.
TŁO - Tlo - integralna cześć zdjęcia, często miejsce plam, blików, śmieci itd. Dobrze rozmyte dodatnio wpływa na ocenę zdjęcia, w przeciwieństwie do śmieciowego, które na ocenę wpływa negatywnie. Por. CZARNE TŁO
TRAWKA - nieostra lubi wchodzić nieproszona w kadr i psuć dobre ujecie w makro.
TRUP - aparat po upadku z dużej wysokości tudzież po wyjęciu z bagna ;-)
TRZCINKA - nie ma możliwości poruszenia tego tematu tak, by nie przywołać zdjęć Wolfa :-)
UKASZOWE - przymiotnik określający artystyczne, zwykle nieostre na pierwszym planie zdjęcie, por. NATCHNIENIE.
UNSHARP MASK - funkcja programów do obróbki zdjęć, która i tak nie pomoże gdy zdjęcie jest naprawdę nieostre.
WARIACI - fotoprzyrodnicy w oczach innych "normalnych" ludzi ;-). Por. ŚWIR.
WAZELINA - coś, czym trzeba posmarować obiektyw by uzyskać efekt artystyczny :-)
ZASIADKA - smutny okres oczekiwania na zwierzynę, ponoć można się przyzwyczaić ;-), por. CZATOWNIA.
ZENEK - pieszczotliwe imię aparatu Zenit, inaczej: młotek, por. ZENIT.
ZENIT - aparat, od którego większość polskich foto-przyrodników zaczynała swoją przygodę z fotografia. Zwykle leży na dnie szafy i kurzy się, oczywiście tylko przysłowiowo bo skąd ten kurz w szafie? ;-)
ZIELENINA - zdjęcia roślin i kwiatów, niekiedy mających niewiele wspólnego z kolorem zielonym.
ZŁOM - sprzęt fotograficzny (nazwa stosowana po to, by pokazać, iż gardzi się swoim sprzętem bo w końcu najważniejszy jest... fotograf! :-).